NBA AWARDS
In 2009 NBA set up its own Volunteer Awards, which are presented each year to those deserving volunteers who have, over a period of many years, done a huge amount of unpaid voluntary work for their clubs and also in some cases, for the County. Yehlex UK have very kindly provided trophies for these awards, which are presented at the popular End of Season Presentation Evening/Ceilidh. The winners so far are:
2022 | Bob Pearson (Long-standing service to NBA) | Viv Harmer (Services to badminton in Northumberland) | |
2019 | Carolyn Jackson (Jesmond Dene BC) | Ian Ferguson (Long standing exceptional service to NBA) | Richard Taylor (Services to NBA especially with juniors) |
2018 | Christine Walker (Elmfield BC) | Alison Aldred (Whitley Chapel BC) | |
2017 | Bojidar Goranov (Newcastle Medicals BC) | Dave Nelson (The Parks BC) | Vince Burini (Services to Hexham BC + badminton in Tynedale) |
2016 | David Murray (The Extra Mile Award) | Bewicke BC (The Extra Mile Award) | Karen Davison Beth Grundy Jess Wright (Award of equipment to help support setting up of new junior club in Ashington) |
2015 | Ian and Marilyn McCluskie(Services to The Northumberland Club + NBA) | ||
2014 | Dave Maxted(Bewicke BC + Elmfield Juniors) | Steve Porter(Services to NBA + St Gabriels BC) | |
2013 | June Dina(Newcastle Medicals BC) | Karen Davison(Services to badminton in Morpeth) | Alison Thompson(Services to NBA + Elmfield BC) |
2012 | Paul Deeble(Jesmond Dene BC) | Muriel Burgess(St Gabriels BC + County Veterans) | Bill Dougal(Services to badminton in Berwick) |
2011 | Val Common(Telecom BC) | Kay Smith(Services to NBA – website) | Margaret Perry(Services to NBA + Juniors) |
2010 | Ray Martin(Services to NBA) | Andy McGill(Services to NBA – website + graded tournaments) | Foong Tham(Services to NBA – Juniors) |
2009 | Colvin Fawcett(Blyth Tynedale BC) | Ray Craig(Hexham BC) | David Dodds(Services to NBA) |
OTHER AWARDS
ENGLISH BADMINTON AWARD (For long standing exceptional service to badminton in England)
2017 | Mike Waterfield | Julie Brown | Dennis Gray |
2010 | Norma Waterfield | Steve Abbott | |
2006 | Ian Ferguson | Walter Arkley | |
2005 | Bob Pearson |
YONEX VOLUNTEER OF THE YEAR AWARD
March 2009 – Steve Abbott
WALTER ARKLEY AWARD
2022 | Jim Smith | In recognition of many years of voluntary work, especially in relation to running junior tournaments in Northumberland. |
2021 | Muriel Burgess | In recognition of many years of voluntary work in relation to Masters Badminton in Northumberland. |
2019 | Margaret Perry | In recognition of her outstanding contribution to Junior Badminton in Northumberland |
SPORT ENGLAND NORTH EAST – SERVICES TO SPORT AWARD
(now discontinued)
2002 – Foong Tham
2000 – Norma Waterfield
1997 – Ian Ferguson
1989 – Walter Arkley
(Award discontinued by Sport England)
SPORT ENGLAND NORTH EAST NATIONAL GOVERNING BODY AWARD
2000 – Northumberland Badminton Association
SPORT NEWCASTLE VOLUNTEER AWARDS
2021 | Karen Davison (for all her voluntary work in and around Morpeth and notably during the Covid Pandemic) | |||
2018 | Bob Pearson (For all his voluntary work for NBA) | |||
2017 | Ellie Roberts (For her work supporting juniors) | |||
2016 | Steve Abbott (For setting up the Tyneside Badminton Centre) | Steve Porter (For setting up the Tyneside Badminton Centre) | Mike Woodward (For setting up the Tyneside Badminton Centre) | Peter McLane – CIC (For setting up the Tyneside Badminton Centre) |
2014 | Dennis Gray (For all their voluntary work for NBA) | Mike Waterfield (For all their voluntary work for NBA) | ||
2012 | Julie Brown (For all their voluntary work for NBA) | Norma Waterfield (For all their voluntary work for NBA) | Richard Taylor (For all their voluntary work for NBA) | |
2008 | Jim Smith (For all their tournament work) | Aram Dedeyan (For all their tournament work) |
NORTH TYNESIDE AWARDS
1 – VOLUNTEERS
2018 | Norma Waterfield (Chairman’s Gold Commendation Award) | ||
2012 | Neil Carmichael (Winner, Contribution to Sports Development) | ||
2011 | Norma Waterfield (Winner, Services to Sport) | ||
2010 | Neil Carmichael (Runner-up, Contribution to Sports Development (Chair of North Tyneside Badminton Partnership)) | North Tyneside Badminton Partnership (Winner, Contribution to Sports Development) | Rene Waugh (Runner-up, Senior Volunteer (North Tyneside Women & Girls Club)) |
2009 | Mike Waterfield (Runner-up, Senior Volunteer (general contribution)) |
2 – COACHES
2012 – Mike Woodward, Winner, Coach of the Year
2010 – Steve Sharp, Runner-up, Coach of the Year
2009 – Steve Sharp, Runner-up, Coach of the Year
AWARDS TO PLAYERS
2009 – Sarah Renton, Runner-up, North Tyneside Sports Personality of the Year
2003 – Caroline Smith, Winner, Young Sports Star North East (Award sponsored by BBC Newcastle)
EVENING CHRONICLE YOUNG ACHIEVER AWARD
2007 – Nikoleta Cholakova – Runner-up, Sports Achievement
EFDS NORTH EAST AWARDS
2011 – William Smith, Male Personality of the Year
2009 – William Smith, Male Personality of the Year
2008 – William Smith, Young Male Achiever
2006 – William Smith, Young Male Achiever
PREMIER LEAGUE 4 SPORT REGIONAL AWARDS
2014 – Steve Sharp, Coach of the Year
2014 – Garry Lee McMullen, Young Sports Achievement Award
SPORT NEWCASTLE RISING STAR AWARDS
2022 | Lucy Dodd |
2014 | Asmita Chaudhari |
2008 | Ira Banerjee |
2007 | Will Smith |
2005 | Sarah Taylor |
2004 | Nikoleta Cholakova |
1998 | Helen Lucas |
1986 | John Quinn |